19th Ave New York, NY 95822, USA

Przypadki ASF w Polsce (2014-2018)

Przypadki wystąpień afrykańskiego pomoru świń (ASF) obejmują coraz większą część Polski. Prezentujemy wizualizację rozprzestrzeniania się wirusa, wykonaną na podstawie danych Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Afrykański pomór świń w Polsce

Przypadki wystąpień afrykańskiego pomoru świń (ASF) obejmują coraz większą część Polski. W ostatnich 4 latach ogniska tej choroby wykryto niemal we wszystkich wschodnich województwach.  Pomimo że sam wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi, to stwarza poważny problem ekonomiczny zarówno dla przemysłu mięsnego jak i hodowli.

Wykorzystując oficjalne dane publikowane przez Główny Inspektorat Weterynarii zawierające wykryte przypadki ASF u padłych dzików zarejestrowane w okresie od 1 lutego 2014 roku do 1 sierpnia 2018 roku, stworzyliśmy wizualizację rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce.

Najwięcej przypadków wystąpień ASF wśród martwych dzików w badanym okresie zarejestrowano w województwie lubelskim – ponad 45% wszystkich zgłoszeń. Należy jednak dodać, że w 2017 r. Urząd Marszałkowski Woj. Lubelskiego wprowadził nagrody w wysokości 200 zł za znalezienie martwego dzika, co mogło wpłynąć na większą liczbę zarejestrowanych przypadków.

Opracowaliśmy aplikację prezentującą powyższe dane w odniesieniu do powiatów. Przygotowane przez nas mapy, przedstawiają przypadki ASF zarówno w liczbach bezwzględnych jak i w odniesieniu do powierzchni, pokazując natężenie zjawiska.

Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować:

Mapa potencjału solarnego

Modelowanie ruchu powietrza w oprogramowaniu GIS

 

Kolejne analizy i wizualizacje już wkrótce, zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter lub śledzenia naszych profili w serwisach FacebookLinkedIn i Twitter.

Przygotowanie i wizualizacja danych:

Michał Świerblewski

Powiązane wpisy

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.