Program Rodzina 500+ na mapie cz.2

Jakie zjawiska mają wpływ na przestrzenny rozkład kwot przydzielanych w ramach programu Rodzina 500? Zapraszamy do kolejnej części analizy przestrzennej tego świadczenia.

Program Rodzina 500+ a urodzenia

Dziś prezentujemy kolejną część analizy dotyczącej wysokości wypłacanych kwot programu Rodzina 500+. W poprzednim wpisie pokazaliśmy, które regiony najwięcej zyskują z faktu funkcjonowania tego świadczenia. Dziś postaramy się poszukać regionalnych zależności z innymi wskaźnikami społeczno-demograficznymi takimi jak urodzenia żywe oraz przyrost naturalny. Do analizy wykorzystaliśmy dane z podsumowania programu na koniec roku 2017 oraz dane statystyczne publikowane przez GUS.

Zależności pomiędzy wypłacanymi kwotami 500+ a wskaźnikiem urodzeń przedstawiliśmy jako mapę prezentującą 2 zmienne (bivariate map). Umożliwia ona zestawienie i porównanie wartości dla dwóch odrębnych zjawisk z wykorzystaniem skali barw zestawionej w postaci macierzy. Wizualizację otrzymanych wyników prezentujemy poniżej.

(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

Z mapy wynika, że obszary o względnie wysokich wskaźnikach urodzeń i wypłacanych kwot 500+ w przeliczeniu na mieszkańca gminy są zlokalizowane na Kaszubach, południowej części Małopolski, północnej część Lubelszczyzny, a także północnej i południowej części Mazowsza. Obszary o względnie niskim wskaźniku urodzeń, gdzie wypłacane kwoty 500+ w przeliczeniu na mieszkańca gminy są najniższe to tereny województw opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz wschodnie gminy województwa podlaskiego. Natomiast na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego znajduje się sporo gmin z niskim odsetkiem urodzeń, ale gdzie wypłacane kwoty 500+ są stosunkowo wysokie w przeliczeniu na mieszkańca gminy.

Tak regionalnie zróżnicowany rozkład wskaźnika urodzeń występował na długo przed wprowadzeniem świadczenia Rodzina 500+ (kwiecień 2016). Widać to na poniższych grafikach: po roku funkcjonowania, program ten nie wpłynął znacząco na przestrzenne zróżnicowanie wskaźnika urodzeń na obszarze kraju.

(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)
(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

Program Rodzina 500+ a przyrost naturalny

Porównując przyrost naturalny z lat 2012 i 2017 również można zauważyć, że po wprowadzeniu 500+ nie zaszły żadne znaczące zmiany w przestrzennym rozkładzie tego zjawiska. Największe obszary o ujemnych wartościach wskaźnika zlokalizowane są w granicach województw podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego oraz opolskiego

(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)
(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

Wielkość gospodarstwa domowego i siła nabywcza per capita

Poniższe mapy prezentują z kolei zależności pomiędzy wypłacanymi kwotami 500+ i średnimi wielkościami gospodarstw domowych oraz siłą nabywczą per capita dla 2017 r. Obszary o najwyższych kwotach 500+, gdzie statystycznie jest największa liczba osób w gospodarstwie, lecz najniższa siła nabywcza to w głównej mierze zachodnia część województwa podlaskiego, północna lubelskiego i podkarpackiego oraz południowa część województwa małopolskiego.

(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)
(Kliknij na grafikę aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

Od wprowadzenia programu Rodzina 500+ minęło ponad 2 lata i naszym zdaniem jest zbyt wcześnie aby wnioskować, jaki będzie jego długoterminowy wpływ liczbę urodzeń. Być może kolejne dane statystyczne GUS oraz podsumowania programu Rodzina 500+ dadzą odpowiedź na te pytania. Z pewnością program nie wpłynął na regionalne zróżnicowanie wskaźników dzietności.

Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach Facebook i LinkedIn, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu

Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować:

Program Rodzina 500+ na mapie

Mapy religijności Polaków za rok 2016

Jak wysokie podatki płacą Polacy w różnych regionach?

Porównanie przestępczości i religijności na mapach

Powiązane wpisy

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.